چرا انتخاب مجدد؟

یا تا به حال فکر کردید که چرا معمولا هر شخص , دو دوره رئیس جمهور می شه؟
در ایران ( و شاید آمریکا)  هر ریس جمهور معمولا دو دوره متوالی رییس قوه مجریه است.( حداقل به مدت 16 سال در ایران و چهار دوره در آمریکا , دوران ریاست جمهوری بوش پدر وپسر) شاید این موضوع خیلی طبیعی باشه و در جواب بگید ""  حتما مردم از این دولت ها راضی بودند که حاضرشدند یک دوره دیگر به  عنوان مجری قانون باقی بمونند و حتی اگر می تونستند در دوره های بعدی هم انتخابشون می کردند!!( چون بیشتر از دو دوره  از نظر قانونی امکان پذیر نیست)

 

اما واقعا عامل اصلی چیه؟
با یک نگاه کوتاه و بررسی چند نمونه خواهیم دید که , هر دو دوره متوالی  تقریبا یکسان بوده!
دوران سازندگی و دوران اصلاحات , دو دوره که 16 ساله در ایران طول کشیدند. دوران سازندگی پس از جنگ وشرایط  خاص خودش (  قصدم بررسی این دوره  و هیچ دوره ای نیست) اما  دوران اصلاحات نمونه خوبی برای بررسی کوتاهی است.
دوره اصلاحات فرصت 8 ساله ای بود برای به کمال رسیدن کشور اما یک سوال؟؟
آیا واقعا 4 سال دوم با 4 سال اول متفاوت بود؟ یا بهتر یه کم تقسیم بندی ریز تر کنیم, آیا کاندیدای ریاست جمهوری قبل از انتخابات دوره اول و پس از آن و هنگام انتخابات دوره دوم متفاوت بود؟

به هر حال عملکرد یک دولت است که می گوید یک دولت خوب است یا بد؟ یا این که انتخاب مجدد آن درست است یا نه؟ دولتی که چهار سال روی کار بوده  کارنامه اش گواه خوبی برای صلاحیتش و کارآمدی اش است.

 همیشه در فصل انتخابات تبلیغات علیه دولت ها و شخصیت قبلی و وقت یا تبلیغات له آنها سبب ایجاد تصورات نادرست و گاها مغرضانه می شود.  اما واقعا  دولت اصلاحات اول با دولت اصلاحات دوم فرقی داشته؟  هدفم نقد این دولت نیست , هدف اصلی ام موضوع انتخاب مردم است.
چگونه است که مردمی که در دوره اول با رای   بسیار بالا به اصلاحات قدرت دادند و در دوره دوم هم دوباره به ایشان اجازه دادند در قدرت باقی بمانند در دوره قبل ریاست جمهوری به ایشان پشت کردند!!(
برای نمونه  دیگر انتخاب بنی صدر به عنوان ریس جمهور)
به گمان من مردم ایران کمی احساساتی هستند و  در اکثر اوقات ژرف نگر نیستند. در بیشتر اوقات کاندیداهای انتخابات مختلف اعم از ریاست جمهوری و مجلس , با شعار های زیبا و فریب دهنده سعی در  جلب آرای مردم دارند.

 

اما انتخاب کار بسیار دشواری  است و نیاز به وسایل مختلفی دارد.
نیاز به آگاهی سیاسی و آشنایی به مسائل اقتصادی و اجتماعی و شرایط جهانی دارد. فرضا قضاوت  درباره سخنرانی آقای احمدی نژاد در دوربان 2 کار آسانی است؟ آیا نباید برای این قضاوت به مسائل جهانی و میزان اگاهی مردم جهان و واکنش هایشان , واقف بود؟ پس چگونه یک شخص عامه می تواند دراین باره اظهار نظر کند؟
در بسیاری از موارد هم این گونه است. یک جوان 18 ساله که تازه به دانشگاه (وتقریبا زندگی ) وارد شده چگونه می تواند درباره تحریم کردن یا نکردن انتخابات تصمیم بگیرید؟
یک فرد کارگر که شاید دغدغه اش تنها سیر کردن شکم گرسنه فرزندانش است با گران شدن سیب زمینی یا پیاز قطعا رایش تغییر خواهد کرد!!!( اما گاها افراد کارگر حتی از دانشجویان نیز بهتر مسایل را درک می کنند . درک مسایل و شناخت به حرفه افراد بستگی ندارد.  تنها بستگی به خودافراد دارد.)
پس با تغییر در وضعیت اقتصادی (وشاید اجتماعی)  خواهیم دید که آرای بسیاری از مردم تغییر خواهد کرد.
چه بسا هم نباید از افراد عامه انتظار داشت که همه مسائل را درک کنند. شاید یک دانشجو ساده و یا یک دانش اموز دبیرستانی اهمیت یا عدم اهمیت مثلا طرح تحول اقتصادی را نداند یا از مسائل اقتصادی و سیاسی  آگاه  نباشد اما حق رای دارد!!!و به همان میزان تاثیر گذار.
پس برای این که یک انتخاب آگاهانه داشته باشیم چه کار باید بکنیم؟
هر جامعه و مملکتی تابع نخبگان و بزرگان اون جامعه وکشورند. یعنی در واقع نخبگان یک جامعه هستند که یک کشور را سعادتمند یا بدخت می کنند.
در هر انتخابی علاوه بر بینش شخصی باید دید, نخبگان چگونه اند؟ اما متاسفانه در ایران و شاید همه کشور ها این نخبه ها پیرو اهداف سیاسی و حزبی خود هستند و گاها اهداف شخصی . و تعداد کمی یافت می شوند که واقعا در خدمت کشورشان باشند.
احزاب  و گروه ها با در دست داشتن ابزار های تبلیغات می توانند نظرات گاها اشتباه و مخرب خود را به مردم تلقین کنند یا با دادن اطلاعات نادرست به یک قشر خاص( مثلا جوانان یا دانشجویان) عامه مردم را در اختیار خود قرار دهند.
متاسفانه شاهد این هستیم که قشر تحصیل کرده و فرهنگی و دانشجو نیز به راحتی بازیچه این سیاست ها می شوند.
و نکته دیگر این که مردم ایران کمی زود باورند....با یک شعار تغییر به راحتی اعتماد می کنند با یک شعار آزادی , خوشحال( و امیدوار) می شوند!!
و این که به بعضی چیزها عادت کرده اند !!! عادت کرده اند همیشه اعتراض ( وغرغر کنند) همیشه منتقد دولت( و حتی نظام) هستند. و این که عادت کرده اند یک رئیس جمهور را برای دو دوره انتخاب کنند!!
پس از انتخاب مجد آقای احمدی نژاد تعجب نکنید!!

پ ن: البته یک قانونی نا نوشته ای است که منهای تمام این حرف ها  می گوید همیشه مردم اند که سرنوشت  خودشان را تعیین می کنند . پس شاید دوباره این مردم شگفتی ساز بشوند مثل همیشه.
پ ن: این نظرات همه منهای عملکرد اشخاص و دولت ها بود. قطعا عملکرد تاثیر بسیاری دارد اما این عملکرد در ابر تبلیغات  پنهان می شود.
پ ن: این نظرات کاملا شخصی بود.

 

/ 2 نظر / 17 بازدید
شاپکده

100 فیلم جدید سال 2008 و 2009 به همراه زیرنویس فارسی با کیفیتی بالا و بدون هیچ دخل و تصرفی !!! در سبک های : اکشن ، درام ، عاشقانه ، کمدی ، تخیلی و ..... برای کسب اطلاعات بیشتر به ادرس http://www.shopkadeh.com/?cat=62 مراجعه کنید. موفق باشید.

fadayerahbar

سلام، مگر ساواکی ها، ببخشید منظورم سپاه و نیروی قدس بود، در عربستان هم مقاطعه کار هستند که می‌خواستند این عرب رو در آمریکا بکشند. فکر می‌کنم تو ایران همه شرکتهرا خریده باشند و چون جا تنگ شده رفتند تو عربستان هم شلوغ کنند تا قرارداد ببندند. چند سال پیش موقع افتتاح فرودگاه اینها باند را اشغال کردند و زوری قرارداد گرفتند. همه چیز پول هست. چون دزدها زیاد شدند منظورم احمدی‌نژاد و دار و دستش، سپاه باید در خارج سفیر عربستان را بکشه تا قرارداد بگیره. واقعا که کشورمون پیشرفت کرده. یا صاحب الزمان با نام تو اینها جنایت کردند و اسمش را اسلام گذاشتند. امام خمینی وقتی‌ فوت کردند یک قران نداشتند شرم بر شما.