خبرنگاری و صداقت ؛ مسئله این است؟

هرچند نمی تونم خودم رو به طور کامل خبرنگار معرفی کنم اما در این چند ماهی که با خبرگزاری دانشجویان همکاری می کنم، تقریبا تجربه ای کسب کرده ام که می تونم با تکیه بر اون تجربه، خودم رو خبرنگار معرفی کنم.

اما موضوعی که برای اولین بار خیلی مهم جلوه کرد، صداقت و درست بیان کردن مطالب در هنگام تهیه و تنظیم خبر است.

معمولا خودم زمانی که خبر رو تنظیم می کنم، جایی که نیاز باشه برداشت خودم رو می نویسم (هرچند نوع جملات بیان گر این است که نظر نویسنده است ) و بعضا گاهی وقت ها نقل قول مستقیم گوینده رو تغییر می دهم و از زبان گوینده خبر ، به طور مستقیم نقل قول می کنم.

ظاهرا کار خاصی نیست.چون به طور طبیعی گاهی اوقات گفتار شفاهی هنگامی که به صورت نوشتار در می آید بسیار ناهمگون و نازیباست.بنابر این لازم است گاهی اوقات تغییر کند.

اما این تغییر، گاهی اوقات ، با تغییر کاملا یک سویه منظور گوینده است.این موضوع برای اولین بار برای من حائز اهمیت شد.چون به عنوان یک گوینده ، خبری که خبرنگار روزنامه خراسان تنظیم کرده بود، باعث شد که یک تنش درون گروهی ایجاد بشود.

ماجرا از این قرار بود که زمان ارائه مقاله ای که مربوط با حوزه اجتماعی وشهرداری بود، خبرنگار روزنامه خراسان آقای علی نژاد بعد از اتمام جلسه به سراغ من اومد و از من درخواست کرد که فایل پاورپوینت رو به ایشون بدم تا در خبرشون استفاده کنند.ولی از اون جایی که من خودم خبرنگار بودم با تمام پر رویی گفتم باید با هماهنگی باشد و فایل رو ندادم.

ایشون اسم من رو پرسید تا در خبر از من نقل قول هایی بکنند.چون این در حرفه خبرنگاری عرف است که اسم کوچک و فامیلی مرجع و گوینده خبر حتما قید بشود.من در جواب ایشون گفتم ارائه مقاله به صورت گروهی بوده و بقیه دوستان هم بوده اند، لطفا به طور گروهی قید بشود.

ایشون در جواب گفتند مگر تبلیغات که اسم همه باش؟ با این حال من تاکید کردم که این کار، گروهی بود.

این ماجرا گذشت تا دو روز بعد مطلع شدم خبر در ویِژه نامه خراسان رضوی چاپ شده است. وقتی سیل اس ام اس های منتقادانه اومد و خودم خبر رو خوندم ، متوجه عمق فاجعه شدم. خبرنگارمحترم با تغییر زمان رخداد اتفاق ها ، کاملا چیزی که خودشون برداشتشون  بوده است  را نوشته بود.

 در روز جلسه ی هم اندیشی دفتر مطالعات فرهنگی اجتماعی شهرداری ، بعد از ارائه مقاله ما با عنوان آسیب شناسی اجتماعی فرآیند بازسازی بافت فرسوده پیرامون حرم مطهر رضوی ، مهندس برزویی شهردار منطقه ثامن به ایراد سخنرانی پرداخت.ایشون با تقدیر از برگزاری این چنین جلسات هم اندیشی ، سخنانی در مورد مشکلات کار بازسازی بیان کردند که در آخر خواستند این مطالب رسانه ای نشود و خبرنگاران مصالح  عمومی رو بسنجند.

اما متاسفانه خبرنگار روزنامه خراسان با انتشار این خبر، کار غیر حرفه ای کرد.این خبرنگار چنان خبر را تنظیم کردند که گویا اول سخنرانی مهندس برزویی بوده و سپس ارائه مقاله گروه فرهنگ پژوهان!

هرچند طبق نقل قول دفتر مطالعات فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد ، خبرنگار روزنامه خراسان بدون هماهنگی به این هم اندیشی اومده بود اما آقای علی نژاد هرکار خواسته بودند انجام دادند.

جدا از کار غیر حرفه ای و شاید منفعت طلبانه ای که صرفا برای تولید یک خبر جذاب بود ، تنها اسم بردن از یک نفر از اعضای گروه فرهنگ پژوهان باعث ایجاد تنش در این گروه شد.در حالی که با قید یک کلمه به طور مثال آقای فلانی یکی از پژوهشگران گروه فرهنگ پژوهان گفت ....، به راحتی می شد از این تنش ها جلوگیری کرد.

چون به حق ، وقتی کاری به صورت گروهی باشد، تنها اسم بردن از یک نفر ، ظلم در حق دیگران است.

به هر حال صداقت و درست تنظیم کردن خبر به طوری که واقعیت روبر اساس هرآنچه بود، نشان دادن ، مهمی است که من به عنوان یک خبرنگار تازه کار، الان به اهمیت اون پی می برم.

هرچند در ان روز به علت مشغله نتونستم خبرش رو تنظیم کنم و برای خبرگزاری دانشجویان بفرستم اما اگر خبرتنظیم کرده بودم حداقل از گروه نامی برده می شد.

هرچند بعد از تنش هایی ، به لطف دوستان مشکلات به طور اساسی حل و فصل شد اما هنوز ترکش های اون به سراغ شخص من میاد.

جملاتی همچون معروف شدید و....

فکر می کنم خبررسانی و تنظیم خبر حق الناسی که باید دقت بیشتری در موردش بکنم.

دنیای جالبی است خبرنگاری!

این خبر رو می تونید از آدرس زیر بخونید:

http://www.khorasannews.com/News.aspx?type=2&year=1390&month=3&day=18&id=767958

 

 

 

/ 6 نظر / 17 بازدید
باران

عشق قشنگه! چه به معشوقه برسه چه ناکام باشه بازم قشنگه!!!

باران

آپـــــــــــــــــــــــــــم [گل]

alonegirl

ادب حکم میکنه کسی جایی میره اول سلام کنه مخصوصا اینکه برای اولین بار باشه!!!!!! هرکسی عقاید خاص خودشو داره نسبت به عشق

alonegirl

سلام من برام هرجا که باشه و هر شرایطی برام خیلی مهمه که طرفم طرز برخوردو بدونه من نگفتم شما بی ادبی گفتم ادب حکم میکنه!این خیلی با برداشت شما متفاوته! ممنون میشم که این کارو میکنین تو وب من چون من واقعا روی چنین مسائلی خیلی حساسم.مدلم اینجوریه! امیدوارم ناراحت نشده باشین از صریح بودنم[گل]

زويا

سلام.صداقت گمشده ما آدماست.بعضى اوقات آدما حتى با خودشون صادق نيستند چى برسه به دنياى خبرنگارى...

زويا

راستى تولدتون برا خيليا مهمه اما مهم تر اينه كه خودتون دليل تولدتون براتون مهم باشه.